Пошук товару або артикулу...

Як почати вендинговий бізнес: ризики, плюси і мінуси, план, прибутковість

Вендинговий бізнес приваблює відносною легкістю старту. Та й у цілому виглядає так, що це досить простий вид заробітку. Адже потрібно лише вибрати відповідний автомат, знайти для нього вдале місце і подбати про поповнення запасів витратних матеріалів.

І все-таки перед початком вендингового бізнесу з нуля дуже важливо розібратися в усіх тонкощах максимально докладно. Які ризики в такого роду діяльності, її плюси і мінуси? Що повинен включати бізнес-план? Які термін окупності та рівень прибутковості?

Ризики

Популярність вендингових автоматів, особливо кавових, безсумнівна. Але це в той же час і перший фактор ризику, адже через високу конкуренцію знайти рентабельне місце не так просто. Вендинговий бізнес в Україні почав розвиватися в кінці 1990-х, і саме першопрохідці захопили "найкозирніші" місця в столиці та в мегаполісах.

Звичайно, це не означає, що їх немає зовсім. Але часом вендор-початківець може невдало вибрати місце або ж зіткнутися з форсмажорними обставинами. Наприклад, конкуренти можуть забирати більшу частину трафіку; автостанцію або офіс – закрити, вулицю – перекрити на ремонт тощо.

Рішення проблеми. Потрібно ретельно продумати питання конкуренції ще на стадії бізнес-плану. При виборі місця дайте собі відповідь на такі запитання: потік потенційних відвідувачів буде тут постійним або в якісь дні місяця він з певних причин стане меншим? Яким чином узгодити локацію та вибір моделі?

Другий фактор – це вандалізм. Безумовно, у деяких місцях його ймовірність трохи вища, ніж у інших. Наприклад, на території навчальних закладів, студентських гуртожитків, заправок та автомийок кількість агресивно налаштованих клієнтів досить велика. Також якщо торговий апарат встановлений на вулиці, ризики зростають.

Рішення. У цьому випадку від вендора потрібна передбачливість, яка виражається в турботі про безпеку дорогої техніки. Щоправда, у торгових центрах, наприклад, є охорона, сама присутність якої стає для багатьох хуліганів психологічним бар'єром. Однак в інших випадках можна ставити автомати в поле зору камер спостереження або обладнати їх антивандальними термобоксами.

Третій фактор ризику пов'язаний із необхідністю ремонту пошкоджених деталей. Якщо апарат створений маловідомою фірмою, можуть виникнути труднощі з пошуком запчастин.

Рішення. Якщо купити модель відомої компанії, приміром італійської (Saeco, Rheavendors і тощо), проблема легко вирішується.

Плюси

Оскільки вендинговий автомат займає зовсім невелику площу, вартість оренди буде, швидше за все, невисокою. Це один з головних плюсів бізнесу. Але є й інші:

 • На першому етапі обслуговувати торговий апарат (один або кілька), поповнювати його запаси може й сам вендор. А вже після досягнення окупності цей обов'язок варто делегувати.

 • Можливий додатковий дохід завдяки розміщенню реклами на корпусі автомата.

 • Останні моделі зроблені максимально зрозумілими в управлінні і обслуговуванні. Ніяких проблем із розумінням інструкцій не повинно бути ані у клієнтів, ані у вас.

 • Якщо щось піде не так, як вам хочеться, можна продати готовий бізнес комусь іншому.

 • Якщо, навпаки, все складеться ідеально, такий бізнес легко розширити. Для цього потрібно лише купити додаткові вендингові апарати.

 • Можна легко коригувати асортимент товарів у залежності від попиту.

 • Апарат можна купити в розстрочку під 0 %, що дає можливість рівномірно розподілити витрати в часі.

Мінуси

Частково тема мінусів була порушена в підрозділі "ризики". При правильному підході вони можуть бути нейтралізовані повністю або частково. Проте ось що бентежить деяких вендорів-початківців:

 • Потрібно стежити за чистотою торгових автоматів і їх справністю.

 • Деяким категоріям громадян в Україні, приміром літнім особам, може бути важко розібратися, як купити напій. Їм, мабуть, простіше звернутися до живого продавця. Відповідно, це дещо знижує прибутковість.

 • Зазвичай термін окупності становить рік і більше. Це може бути занадто довго для вендорів, які вважають, що вендинг – легкий і швидкий прибуток.

 • Висока конкуренція у великих містах.

 • Сезонність. Наприклад, гарячі напої краще купують узимку, прохолодні – у теплу пору року.

Решта труднощів трапляється не в усіх. Наприклад, з пошуком необхідних запчастин можна впоратися за допомогою інтернет-магазинів, таких, як наш.

Бізнес-план

Продуманий і детальний бізнес-план включає наступні пункти:

 • Вступна інформація: вид діяльності, форма власності, вид оподаткування, метод обліку податків (самостійно або із залученням бухгалтера), кількість точок і автоматів, назва населеного пункту та кількість жителів, асортимент, сума фінансової подушки.

 • Опис товарів, які будуть продаватися, інформація про права на їх продаж.

 • Результати аналізу ринку в Україні в цілому і в населеному пункті, де буде вестися діяльність. Це включає оцінку товарообігу, попиту й факторів, що на нього впливають, огляд вендингових апаратів різних брендів – наскільки вони затребувані і яких витрат потребують.

 • Якщо планується найм співробітників, окремо варто прописати їхні посадові обов'язки та інші дані про них.

 • Маркетинг-план з урахуванням потреб аудиторії і методом стимулювання продажів.

 • Оцінка діяльності конкурентів, ризики бізнесу і його можливості.

 • Виробничий план. Вартість оренди та інші витрати, дані про покупку автоматів.

 • Фінансовий план. Оцінка перших витрат і наступних – на підтримку бізнесу.

 • Аналіз ефективності: дохід, окупність, коефіцієнт прибутковості.

 • Аналіз ризиків та шляхи розв'язання існуючих проблем. Досягнення точки беззбитковості.

 • Резюме проєкту. Цілі (наприклад, розвиток вендингової мережі), опис (розташування апаратів, рівень націнок у процентах), розрахунок ефективності, витрати, способи залучення коштів.

Прибутковість

Тепер залишається підрахувати прибутковість вашої майбутньої справи. Стартувати найкраще з 1-2 автоматів, наприклад кавових або снекових, проте в ідеалі кількість точок повинна дійти до десятка. Це допоможе збільшити прибутковість і нейтралізувати деякі ризики. Для початку потрібно капітал від 2-4 тисяч доларів. А якщо ви зможете купити відразу десяток – до $ 30-50 тис.

Який дохід приносить один вендинговий апарат? Точної відповіді, звичайно ж, немає. Але в цілому досвід показує, що це від 7 до 20 тисяч гривень на місяць. Багато що залежить від прохідності точки, асортименту, рівня конкуренції, а також від виду обраної моделі. Окупити кавовий апарат можна приблизно за рік-півтора. Швидше це відбувається в разі придбання б/в моделі.

Приблизний розрахунок в гривнях:

Витрачено

84 000 

Прибуток на місяць

7 000

Зароблено за рік

84 000Далі ви виходите в плюс.

Корисні поради вендорам-початківцям

Починати краще з кавових апаратів. В Україні це найнадійніший варіант – вони і дешевші, і користуються стабільним попитом. У випадку з іншими ніколи не знаєш напевно – може "вистрілити", а може й ні. Ось ще деякі думки:

 • Не поспішайте з висновками. Якщо в перший місяць справа не пішла, не варто впадати у відчай і думати, що бізнес збитковий. Можливо, покупці просто ще не звикли до вашої точки. Іноді прибуток починається з 3-4 місяця роботи.

 • Один з ключових факторів успіху – правильно обране місце. Потрібно проаналізувати буквально все, аж до портрета цільового покупця.

 • Не скупіться на покупку хорошого вендингового апарату і якісних інгредієнтів. В іншому випадку люди підуть до конкурентів.

 • Аналізуйте статистику продажів, причини проблем, що виникли. Вивчайте попит і які саме товари (продукти) краще продавати в конкретному місці. Якщо необхідно, доповнюйте асортимент.

 • Подбайте про наявність документації, яка вимагається згідно із законом. Так ви уникнете штрафів.

 • Обирайте лише перевірених і надійних постачальників.

Якщо всі перераховані вище ризики вас не злякали і ідея зануритися у світ висококонкурентного вендингового бізнесу все ще здається привабливою, ми з радістю допоможемо. Наприклад, проконсультуємо вас, ознайомимо з нюансами прибуткового бізнесу й порекомендуємо надійні вендингові автомати, представлені в каталозі нашого інтернет-магазину Easyvending за посиланнями далі – кавові автомати, снекові автомати.
Або приєднуйтесь до її обговорення...
Завантаження коментарів...